Start szlaku "Śladami Łódzkich Murali"
Start szlaku Śladami Łódzkich Murali

24 września 2011 roku odbyła się uroczysta inauguracja szlaku turystycznego "Śladami Łódzkich Murali", będąca ukoronowaniem wielomiesięcznych starań Katarzyny Jasińskiej i Marcina Polaka - pomysłodawców szlaku. Z reklamami z czasów PRL-u będzie można łatwiej się zapoznać łodzianom i turystom.

Szlak stanowią 16 najlepiej zachowane murale rozrzucone po całej Łodzi. Są to reklamy przedsiębiorstw łódzkich oraz ogólnopolskich, podsumowujące zarówno 30 lat dziejów tychże malowideł jak i Polski Ludowej samej w sobie. Reklamy te są ważne zarówno ze względu na zastosowaną grafikę jak i kontekst historyczny.

     
Pierwszą atrakcją dnia była gra miejska, która przybliżyła uczestnikom tematykę murali i treści jakie niosły.
Kasia Jasińska objaśnia uczestnikom zasady gry. Zadań było wiele i wymagały one krzepy fizycznej i umysłowej.
Gdy uczestnicy gry pochłonięci byli rozwiązywaniem muralowych zagadek, na skwerze pod motylem pojawił się przyrząd do sitodruku...
... za pomocą którego na koszulkach zaczęły się pojawiać nadruki z nazwą akcji. Sitodrukiem zajęły się "Fajne Chłopaki".
Podczas akcji można było również zdobyć pocztówki Szlaku, których jest 16 - tyle, ile nań murali.
Nie zabrakło poczęstunku - na powracających z akcji uczestników gry oraz na gości czekały znane i lubiane słodkie przekąski, pamiętające czasy Polski Ludowej i delikatesów.
Rowery okazały się niezastąpionymi wieszakami na ubiory ze schnącym nadrukiem.
Pod muralem zebrało sporo osób zainteresowanych happeningiem.
Można było również zdobyć naklejki promujące szlak - idealny półprodukt do buttonów.
Po zakończonej grze uczestnicy i goście przenieśli się do Klubokawiarni "Owoce i warzywa", gdzie podczas krótkiego wykładu Bartosz Stępień przybliżył zgromadzonym obecny stan badań nad łódzkimi malowidłami reklamowymi z czasów PRL-u.

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 10.10.2011