Polskie murale widziane ze wschodu
Monumentální nástěnná malba Polské republiky

W skanktpetersburskim Muzeum Street Artu w dniu 13 września 2015 roku odbył się niezwykły wykład, poświęcony polskiemu malarstwu monumentalnemu. Temat murali w krajach postsowieckich przez wiele lat badała Aleksandra Krolikowa. Istotną częścią prezentacji były łódzkie wielkoformatowe reklamy czasów Polski Ludowej.

Autorka prezentacji miała okazję kilkukrotnie przebywać w Łodzi w celu badania tutejszego street-artu, zwłaszcza w jego naściennych odmianach. Zgłębiając temat szybko zauważyła, iż oprócz współczesnych realizacji w naszym mieście spotkać można całą masę starych murali, pełniących funkcję reklamową, jednakże o dużych walorach artystycznych.

Dzięki temu, iż temat łódzkich murali czasów PRL-u został przeze mnie dosyć szczegółowo opracowany (i doczekał się monografii w 2010 roku), autorce opracowania łatwiej było poznać genezę tychże malowideł. Łódź tym samym okazała się być miastem-galerią z tradycjami, idealnym miejscem do tworzenia coraz to nowych - współczesnych realizacji w duchu street-artu.

Informacje o wykładzie, a także zapis wideo całości, znajdują się na stronie Muzeum Street Artu w Sankt Petersburgu. Wynik wieloletniej pracy Aleksandry Krolikowej zobaczyć można również w wersji elektronicznej: Monumentální nástěnná malba Polské republiky. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami!

     

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 1.12.2015