Sprzedaż piwa (koszerne)
Numer inwentaryzacyjny: N 022
Nazwa: Sprzedaż piwa (koszerne)
Lokalizacja: Zielona 42

Niestety pod koniec sierpnia w związku z remontem elewacji wszystkie napisy zniknęły pod warstwą tynku oraz farby. Teraz te ściany są gładkie. Cały tekst należy zatem odczytywać w czasie przeszłym. 

Jakim cudem te napisy uchowały się tyle lat - nie mam pojęcia. Na tym rogu czas chyba się zatrzymał, ponieważ nie dość, że napisy się zachowały, to dodatkowo są one wyjątkowo dobrze widoczne. Krótkie wyjaśnienie odnośnie ich rozmieszczenia: największy obiekt znajduje się z lewej, nieco pod tabliczką z nazwą ulicy "Zielona" (na wysokości znaku drogowego). Jest to płaszczyzna od strony właśnie tej ulicy, obrazowo rzecz biorąc. Natomiast jeśli chodzi o dwa pozostałe napisy, to można je wypatrzyć na owej ściętej płaszczyźnie (na wprost fotografującego), przy lewej krawędzi. 

     
  Pierwszy wspomniany napis to "Sprzedaż Piwa (...)du" - prawdopodobnie "miodu". Nieco poniże zagadkowe dla mnie sformułowanie "w miescu". Czyżby błąd? Z lewej hebrajskie znaki składające się w oznaczenie spełnienia warunków koszerności, czyli towary tu sprzedawane były koszerne. Ot dawna wielonarodowa Łódź.
     
  Kolejny oznaczenie koszerności. To ten z "rogu".
     
  Żeby było jeszcze śmieszniej, poniżej "koszer" zachował się napis "3xTAK". Nie wiadomo, czy to autentyczny napis z epoki "reform" czy ktoś po prostu zrobił sobie żart w czasach późniejszych.
Poprzedni obiekt

Powrót do galerii (21 - 30)

Następny obiekt

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 3.09.2005