Wycieczka szlakiem łódzkich murali
oraz wernisaż wystawy
"Andrzej Feliks Szumiaj - murale"
     

W ramach Festiwalu Łódź Design 2010 swoje pięć minut miały również i łódzkie murale. 16 października 2010 roku o godzinie 14:00 spod biura festiwalowego przy ul. Tymienieckiego wyruszył autobus wypełniony po brzegi pasażerami ciekawymi historii reklam z czasów PRLu. Po objechaniu najciekawszych łódzkich murali wycieczka zakończyła się ok. 15:30, a goście festiwalu udali się do Klubokawiarni Owoce i Warzywa, gdzie odbył się wernisaż wystawy "Andrzej Feliks Szumiaj - murale". Autor, który towarzyszył nam w wycieczce, podczas spotkania opowiadał o swoich projektach i sposobach realizacji murali. Po spotkaniu można było się swobodnie zapoznać z projektami autora, warto zaznaczyć, że większość z nich został zrealizowana, a część murali zachowała się do dzisiaj. Autobus MPK-Łódź otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, projekty murali można natomiast podziwiać dzięki zaangażowaniu właścicieli Klubokawiarni Owoce i Warzywa, którzy zgodzili się udostępnić wnętrza na potrzeby akcji. Wystawę, której kuratorami są Bartosz Stępień i Marcin Polak, podziwiać będzie można do końca października. Serdecznie zapraszamy!

Ratujmy Łódzkie Murale!

Fotorelacja poniżej:

Początek wycieczki - wsiadamy do autobusu. Obok wejście na teren Łódź Art Center, gdzie mieściło się biuro festiwalowe i duża część ekspozycji.
Liczba pasażerów pozytywnie nas zaskoczyła, bardzo miło, iż znalazło się tyle osób zainteresowanych tematem reklam czasu PRL.
Przystanek przy al. Politechniki przy muralu zakładów Pierwsza. W tle druga część kolorowego korytarza.
Kuratorzy wystawy: Bartosz Stępień i Marcin Polak.
Spora grupa uczestników wycieczki wzbudzała zainteresowanie przechodniów. To już al. Kościuszki.
Miajamy nowy mural, któremu ewidentnie się nie poszczęściło. Wykonany został podczas Outline Colour Festival w sierpniu tego roku, a już jest w 80% zasłonięty.
Jednakowoż najważniejszym powodem dla którego zatrzymaliśmy się u zbiegu al. Kościuszki i Żwirki jest mural ZPB im. Armii Ludowej, autorstwa naszego gościa - Andrzeja Feliksa Szumigaja.
Chwila na wykład o tej reklamie i o muralach Autora w ogóle. Styl Andrzeja Feliksa Szumigaja jest łatwo rozpoznawalny - kompozycje złożone z kwadracików (dziś rzeklibyśmy "z pikseli") oraz charakterystyczna czionka.
Andrzej Feliks Szumigaj i jego dzieło. Dwukrotnie zamalowane, dwukrotnie wychodziło spod warstw farby.
Wycieczka już przy Bałuckim Rynku.
Ciąg dalszy wykładu (prowadzonego również w autobusie).
W tle prawdopodobnie najstarszy łódzki mural, przedstawiciel pierwszej generacji (ul. Zgierska). Naprzeciwko znajdziemy reklamę Centralu.
Przystanek przy ul. Lipowej.
Nowy mural wywodzący się ze streetartu z elementami graffiti. Malowidło koduje historię okolicy, w której powstało.
Autor nowego muralu - Gregor Gonsior - opowiedział uczestnikom wycieczki o swojej twórczości i inspiracjach.
Po pożegnaniu autobusu udaliśmy się w stronę Klubokawiarni Owoce i Warzywa, po drodze mijając mural Peweksu z Motylem - najsłynniejszy łódzki mural.
"Przed wejściem ustawił się mały tłumik" jakby określił to poeta.
Spotkanie z autorem projektów wielu Łódzkich murali było dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o tworzeniu reklam w czasach PRL.
Miniatury projektów posłużyły jako pomoce naukowe.
Jak widać, w Owocach i warzywach zebrało się sporo osób.
Po zakończeniu spotkaniu można było spokojnie pooglądać projekty. Nie wszystkie są sfotografowane, zapraszam do Owoców! Prace podziwiać można do końca października.
Plakat promocyjny.
Plakat promocyjny.

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 22.10.2010