Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u
- spotkanie z autorem
Mural Foton

Serdecznie zapraszam na spotkanie promujące książkę mojego autorstwa pt. "Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u", które odbędzie się 16 grudnia 2010 roku (czwartek) o godz. 19:00 w Klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ul. Traugutta 9. Gorąco zapraszam zarówno sympatyków tej formy sztuki jak i zagorzałych przeciwników, liczę na - nomen-omen - OWOCNĄ dyskusję!

Niniejsze opracowanie jest ukoronowaniem mojej ponad dziesięcioletniej pracy związanej z badaniem historii wielkoformatowych malowideł reklamowych z czasów PRL-u na ścianach budynków, w skrócie zwanych muralami. Ponieważ od dzieciństwa fascynowały mnie ogromne reklamy na ulicach Łodzi, w 1999 roku rozpocząłem ich dokumentowanie. Szybko okazało się, iż na ścianach łódzkich kamienic i bloków znajduje się kilkadziesiąt dobrze zachowanych murali, a przy odrobinie szczęścia dostrzec można ślady kilkudziesięciu kolejnych. Wkrótce uzbierało się tyle zdjęć, że szkoda było je trzymać tylko w szufladzie, dlatego 1 lutego 2005 roku ruszyła strona internetowa www.murale.mnc.pl, na której na bieżąco umieszczałem efekty swojej pracy. Dzięki medialnemu zainteresowaniu tematyką reklam z czasów Polski Ludowej udało mi się nawiązać kontakt z ich twórcami. Oglądając murale, które przetrwały do dzisiejszych czasów, często nie zdajemy sobie sprawy, iż były to bardzo modne projekty graficzne, projektowane i wykonywane przez zawodowych artystów plastyków. Kompozycja, dobór kolorów i typografia były na najwyższym poziomie, a projekty z tamtych czasów z powodzeniem mogą stanowić wzór do naśladowania dla dzisiejszych grafików.

Książka jest już w sprzedaży. Zachęcam do odwiedzania odpowiedniej strony sklepu Wydawnictwa Księży Młyn.

Życzę miłej lektury!

     

Relacja:

Na spotkanie przybyło wiele osób interesujących się historią Łodzi i tutejszych murali.
Autor książki - Bartosz Stępień (z lewej) oraz jej wydawca - p. Michał Koliński (Wydawnictwo Księży Młyn).
Krótki wykład o muralach i książce.
Spotkanie zaszczycili twórcy murali - pp. Witold Tranda (z prawej) i Adam Jaeschke (w środku). Wywiad z nimi właśnie przeprowadza pani red. Wiśniewska (Radio Łódź).

Serdecznie dzikuję zespołowi Klubokawiarni Owoce i Warzywa za pomoc w organizacji spotkania!

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 14.01.2011