Hiszpański mural
Mural Kenor

W krajobrazie Łodzi pojawił się nowy mural - z okazji jubileuszowego X Festiwalu ''Viva Flamenco'' malowidło przy ul. Kilińskiego zrealizował hiszpański artysta Kenor, zaproszony do naszego miasta przez Funadację Urban Forms.

Kenor (wł. Jonas Romero) pochodzi z Barcelony i od ponad 20 lat zajmuje się malowaniem murali. Jego dzieła znaleźć można w ośmiu różnych miastach Europy oraz na stronie internetowej www.elkenor.com. Tworzy ekspresyjne malowidła cechujące się żywą kolorystyką.

     
Artysta (z lewej) rozmawia z Michałem Bieżyńskim (Urban Forms) pod koniec pierwszego dnia prac.
W trakcie wywiadu dla CK ''Ryba''. Z lewej - Danuta Ryba-Obraniak. W tle mural ''Odzież męska'', czyli Społem.
Mural powstał na budynku przy ul. Kilińskiego 7 (przy Pomorskiej).
Wielką pomocą i ułatwieniem okazał się samobieżny podnośnik, umożliwiający chociażby oddalenie się od ściany celem sprawdzenia kompozycji. Co ciekawe, podnośniki takie, ale o nieco prostszej konstrukcji, służyły twórcom w czasach PRLu, dominowały jednak rusztowania.
Artysta (z lewej) przyląda się swojemu malunkowi. Tempo powstawania muralu było błyskawiczne.
''Szkic'' wykonywany był farbą w spreju. Nie zabrakło także pędzli i wałków.
Proste narzędzia wciąż są niezastąpione. Z prawej w akcji pion.
Na wpół skończny mural.
Ukończony mural bardzo ożywia szary krajobraz ulicy Kilińskiego. Malowidło powstało w dniach 7-11 lipca 2011 roku, a uroczyście odsłonięty został 14 lipca o godz. 11. Tego samego dnia, o godz. 20 w CK ''Ryba'' odbyło się spotkanie z Michałem Bieżyńskim i ze mną, podczas którego omówiliśmy kulisy powstawania tegoż malowidła.
Spotkanie z artystą połączone z przekazaniem książki o łódzkich muralach. Kenorowi bardzo spodobały się realizacje z czasów PRLu, tak różne od jego dzieł. Mam nadzieję, że projekty łódzkich artystów natchną Kenora. Liczę także na to, że w Łodzi zobaczymy jeszcze inne jego malowidła. Do zobaczenia!

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 4.08.2011