Domy Mody
Numer inwentaryzacyjny: M 139
Nazwa: Łódzkie Przedsiębiorstwo Krawiecko-Kuśnierskie - „Domy Mody”
Lokalizacja: Piotrkowska 73
Przecznica: Pasaż Rubinsteina
Ilość płaszczyzn: 1
Stan: budynek wyburzony
Autor projektu: J. Oplustil, M. Bogusz
Wykonanie:

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem (graniczącym z pewnością), można stwierdzić iż jest to pierwszy PRL-owski mural reklamowy w Łodzi. Został zrealizowany w połowie 1956 roku na nieistniejącym już dziś budynku przy Piotrkowskiej 73 (wyburzono go, by poszerzyć pasaż, a na odsłoniętej ścianie już w latach 90. zrealizowano malowidło przedstawiające portrety osobistości zasłużonych dla Łodzi - zobacz). Wracając do reklamy Domów Mody - kolorów mozemy się jedynie domyślać, ale można zaryzykować stwierdzenie, iż były raczej spokojne (wszak to początki reklam wielkopowierzchniowych). Zastosowane tu delikatne figury geometryczne wzorowano na wykrojach krawieckich. Mniejszy napis głosi: "Łódzkie Przedsiębiorstwo Krawiecko-Kuśnierskie". Nie dziwi zatem mnogość odniesień do tej dziedziny, w tym przewijający się tu i ówdzie motyw centymetra krawieckiego.

Realizacja tej wielkiej formy malarskiej, jaką była reklama "Domów Mody" ŁPKK, wywołała kontrowersje w środowisku łódzkich plastyków. Część była przeciwna takim formom ekspresji i negatywnie wyrażała się o powstającym malowidle. Zwolennicy tej reklamy w odpowiedzi na krytykę ułożyli wierszyk, który 24 listopada 1956 roku został zacytowany na łamach "Głosu Robotniczego":

Choć piłę wciąż trzymasz w łapie
Nie wskórasz nic "na tym etapie".

     
  Obok zdjęcie ukazujące bezpośrednią okolicę w szerszej perspektywie. Z prawej widzimy witrynę księgarni Światowid - punkt orientacyjny. Wiedząc gdzie jest to miejsce z łatwością odgadniemy, gdzie stała kamienica, na której reklamowały się Domy Mody. Ta i powyższa fotografia pochodzą z archiwum rodzinnego p. Olgi Maroszek.
     
  Archiwalne zdjęcie ze zbiorów p. Ryszarda Bonisławskiego. Uwagę zwraca dolna, ciemniejsza część reklamy.
     
  Zbliżenie - fotografia dzięki uprzejmości p. Justyny Tomaszewskiej.
     
Poprzedni obiekt

Powrót do galerii (131 - 140)

Następny obiekt

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 22.10.2014