WPHW
Numer inwentaryzacyjny: M 037
Nazwa: Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego
Lokalizacja: Kilińskiego 49
Przecznica: Narutowicza
Ilość płaszczyzn: 2
Stan: częściowo zlikwidowany
Autor projektu: Andrzej Feliks Szumigaj
Wykonanie: Andrzej Feliks Szumigaj

Reklama Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego została zaprojektowana i wykonana przez Andrzeja Feliksa Szumigaja w 1979 roku. Autor zastosował charakterystyczne dla swojej twórczości układy kompozycyjne z kwadratów oraz charakterystyczny krój liter. Reklama pomimo zamalowania nie znikneła całkowicie z pejzażu śródmieścia. Częściowo zasłonięta, czekała na ponowne odsłonięcie, co dokonało się jesienią 2019 roku, czyli równo w 40. rocznicę jej stworzenia.

     
  W listopadzie 2019 roku, w związku ze zmianą statusu kamienicy, zdemontowano bilbordy i dawną reklamę WPHW całkowicie odsłonięto. Co więcej, farba, którą ją niegdyś zamalowano, prawie całkowicie zniknęła, czyniąc kompozycję ponownie czytelną.
     
  Zbliżenie na napisy znajdujące się u dołu z prawej. W 2019 roku odsłonięto po wielu latach napis: "RTV / al. Kościuszki 100/102 / Piotrkowska 123 / ARTYKUŁY / GOSPODARSTWA / DOMOWEGO". Ten zaś napis był widoczny przez cały czas: "Mickiewicza 10 / Kościuszki 29 / i inne sklepy / na terenie / m. Łodzi / Pabianic / Ozorkowa i Zgierza".
     
  Projekt reklamy. Porównując z realizacją zauważyć można pewne zmiany: napis WPHW został zastąpiony na ścianie znakiem firmowym tegoż przedsiębiorstwa, a napisów znacznie przybyło.
     
  Ten sam projekt, ale składające się nań kartony zestawiono pod kątem prostym, aby oddać faktyczną strukturę budynku. Materiały udostępnione zostały przez autora.
     
  24 maja 2021 roku kamienica, na której namalowano reklamę WPHW, częściowo zawaliła się. Ruch kołowy i tramwajowy na tym odcinku ul. Kilińskiego wstrzymano, a mural pojawił się w wielu relacjach medialnych.
     
Poprzedni obiekt

Powrót do galerii (31 - 40)

Następny obiekt

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 4.04.2022